Millennium Bank – pomoc frankowiczom

Millennium Bank – pomoc frankowiczom

Rejestr klauzul.

Sprawdź czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne:

Zobacz spis klauzuli

Doświadczenie

Profesjonalizm

Zaangażowanie

Bank Millennium – jak możemy pomóc frankowiczom z kredytem frankowym?

Sprzyjające frankowiczom orzecznictwo polskich sądów to dla banków trudny orzech do zgryzienia. Kredyty hipoteczne w walucie obcej, w dniu zawarcia umowy dla banków bardzo korzystne i zyskowne, coraz częściej stają się kulą u nogi, która niekorzystnie wpływa na wyniki finansowe. Banki poszukują sposobu, by systemowo i pozasądowo rozwiązać ten problem, co pozwoliłoby uniknąć dodatkowych kosztów i strat wizerunkowych. Nie inaczej jest w przypadku Banku Millennium, który przygotował nawet specjalną, dedykowaną frankowiczom zakładkę na stronie internetowej 

Bank Millennium a frankowicze – co musisz wiedzieć?

Jakie rozwiązania dla frankowiczów przygotował Bank Millennium? We wspomnianej już zakładce na stronie bank proponuje:

  • zmianę sposobu ustalania oprocentowania kredytu (uwzględnienie w obliczeniach ujemnej wartości wskaźnika referencyjnego);
  • dopłatę do raty kredytu (jeśli ujemna wartość wskaźnika referencyjnego, po powiększeniu jej o stały spread korygujący, przekracza ustaloną marżę);
  • przewalutowanie kredytu na złotówki w ramach uproszczonej procedury;
  • możliwość zawieszenia na jeden miesiąc spłaty kredytu (tzw. wakacje kredytowe);
  • wydłużenie okresu kredytowania;
  • karencję w spłacie pożyczonego kapitału.

Predefiniowane rozwiązania dedykowane dla wszystkich kredytobiorców z kredytem we frankach szwajcarskich opracowane przez Bank Millennium to z jednej strony ukłon w stronę klientom, którzy z różnych przyczyn nie chcą zdecydować się na dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej, z drugiej zaś świadectwo tego, że włodarze banku zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i próbują za wszelką cenę zminimalizować straty. Czy jednak skorzystanie ze ścieżki zaproponowanej przez Bank Millennium jest korzystniejsze od indywidualnej ugody?

Czy możemy liczyć na ugodę frankowiczów z Bankiem Millennium i czy się to opłaca?

W ostatnich latach popularność opracowanego przez Bank Millennium programu ugodowego istotnie spada. Klienci są świadomi, że zawarte w ich umowach kredytowych klauzule indeksacyjne wielokrotnie były uznawane przez sądy za klauzule abuzywne, co doprowadzało do wielu korzystnych dla frankowiczów rozstrzygnięć na salach sądowych. W samym 2023 roku liczba indywidualnych roszczeń od klientów Banku Millennium zbliżyła się do siedmiu tysięcy. Na koniec 2023 r. bank posiadał w swoich aktywach ponad trzydzieści dwa tysiące aktywnych kredytów indeksowanych do walut obcych, a bilans dotychczasowego programu dobrowolnych ugód to dwadzieścia jeden tysięcy takich porozumień z klientami, które kosztowały Bank Millennium osiemdziesiąt dziewięć milionów złotych.


Jak bank tłumaczy spadek zainteresowania programem ugód? Zdaniem przedstawicieli tej instytucji winne są “natarczywe kampanie reklamowe”. Najprawdopodobniej chodzi o akcje edukacyjne, dzięki którym wzrosła świadomość skali nadużyć, których względem kredytobiorców dopuszczały się banki oraz informowanie przez media o korzystnych dla frankowiczów wyrokach sądów. Coraz trudniejsza sytuacja pozostaje bez wpływu na program ugodowy: bank nie zmienia warunków ugód oferowanych kredytobiorcom.

Czy pozwać Bank Millennium? Czy może jeszcze poczekać?

Do końca 2023 roku Bank Millennium został obarczony ponad trzema tysiącami wyroków w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Niespełna jedna trzecia spraw zakończyła się ugodami, ponad pięćdziesiąt umorzono, a w sześćdziesięciu czterech przypadkach to Bank Millennium zwyciężał. Niemal dwa tysiące trzysta wyroków okazało się korzystnych dla frankowiczów, i naszym zdaniem jest to dobry moment, by dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Zaproponowany przez Bank Millennium program ugód jest zdecydowanie mniej korzystny od zapadających w większości przypadków rozstrzygnięć, a dotychczasowa linia orzecznictwa pozwala uzyskać nie tylko unieważnienie umowy kredytu (ze względu na zastosowania niedozwolonego sposobu indeksacji), ale także np. ustawowe odsetki za zwłokę banku. Praktyka ostatnich lat jasno dowodzi, że kredytobiorcy najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania wypracowują na drodze sądowej, a nie w drodze proponowanych przez banki standaryzowanych ugód.

Specjaliści Strefy Prawa Bankowego to Twoje profesjonalne wsparcie w drodze do spokoju i niezależności finansowej. Zapraszamy do skonsultowania umowy kredytu z naszymi ekspertami. Strefa Prawa Bankowego pomoże Ci znaleźć najkorzystniejsze i najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązanie.