Deutsche Bank – pomoc frankowiczom

Deutsche Bank – pomoc frankowiczom

Rejestr klauzul.

Sprawdź czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne.
Zobacz spis klauzuli

Doświadczenie

Profesjonalizm

Zaangażowanie

Deutsche Bank – jak możemy ci pomóc z kredytem frankowym?

Przez wiele lat umowy kredytowe zawarte z Deutsche Bank uchodziły za trudne do podważenia, i nawet korzystna dla frankowiczów linia orzecznicza sądów nie wpływała na liczbę pozwów wnoszonych przez frankowiczów przeciwko temu bankowi. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na zachowania kredytobiorców jest wycofanie się tej instytucji z działalności w segmencie klientów detalicznych. Czy jednak jest to wystarczający powód, żeby zrezygnować ze swoich roszczeń? 

Deutsche Bank a frankowicze – co musisz wiedzieć?

Deutsche Bank oferował kredyty denominowane kursem CHF w latach 2006-2009, udzielając w sumie kilku tysięcy tego typu kredytów hipotecznych.

Wzorce umów kredytowych w Deutsche Banku różniły się nieco od oferty konkurencji: bank dopuszczał wypłatę i spłatę kredytu w walucie obcej, w której kredyt był waloryzowany. Był to do pewnego stopnia skuteczny argument na sali sądowej, i zdarzało się, że sądy traktowały te umowy jako standardowe zobowiązania walutowe, orzekając na korzyść kredytodawcy.

To już jednak przeszłość: w ostatnich latach szala przechyla się na korzyść frankowiczów, a sam Deutsche Bank został ukarany siedmiomilionową grzywną przez UOKiK za stosowanie klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. Kara nie pozostaje bez wpływu na wyroki na salach sądowych, a doświadczeni prawnicy są w stanie wskazać niedozwolone zapisy w umowach i mają mocne karty w ręku podczas spraw przeciwko niemieckiej instytucji.

To, że Deutsche Bank wycofał się z obsługi klienta indywidualnego w Polsce też nie może być przeszkodą w dochodzeniu roszczeń, a cały mechanizm postępowania toczy się analogicznie do sytuacji w dowolnym innym banku. Warto też pamiętać, że swoich roszczeń mogą dochodzić nie tylko osoby posiadające aktywne zobowiązanie, ale także ci frankowicze, którzy spłacili już swoje kredyty – ich roszczenia restytucyjne w większości przypadków nie uległy przedawnieniu, zwłaszcza jeśli konsument nie składał reklamacji na niedozwolone klauzule 

Czy możemy liczyć na ugodę frankowiczów z Deutsche Bankiem i czy się to opłaca?

Podobnie jak inne banki działające na polskim rynku, Deutsche Bank przygotował standaryzowane ugody z frankowiczami według wytycznych KNF. Według informacji na stronie instytucji program wsparcia dla frankowiczów będzie obowiązywał do końca 2024 roku na obecnych zasadach.

W tej chwili Deutsche Bank oferuje posiadaczom kredytów indeksowanych do CHF:

  • obniżenie spreadu walutowego do poziomu 1,25% (dla spłaty kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych);
  • zniesienie opłat za przewalutowanie kredytu z CHF na PLN;
  • rezygnację z pobierania opłat za wcześniejszą spłatę części lub całości zobowiązania;
  • możliwość podpisania aneksu do umowy kredytu, który pozwoli na obniżenie miesięcznej raty;
  • wakacje kredytowe;
  • opcję zamiany nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu bez konieczności spłacenia kredytu w całości.

Oferta ta nie odbiega znacząco od rozwiązań proponowanych przez inne banki, i naszym zdaniem nie jest to przesadnie szczodra propozycja. Korzystając ze wsparcia doświadczonej kancelarii takiej, jak Strefa Prawa Bankowego, da się uzyskać znacznie korzystniejszy rezultat, czy to na drodze mediacji z Deutsche Bankiem, czy podczas rozprawy na sali sądowej.

Czy pozwać Deutsche Bank? Czy może jeszcze poczekać?

Korzystna dla frankowiczów linia orzecznicza polskich sądów jest zdecydowanie sprzyjającą okolicznością do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem. Praktyka pokazuje, że najkorzystniejsze dla kredytobiorców rezultaty da się osiągnąć właśnie na drodze sądowej. Zawarte w umowach kredytowych z Deutsche Bankiem klauzule abuzywne mogą być nie tylko pretekstem do unieważnienia umowy kredytu, ale także uzyskania zapłaty od banku. 

Dochodzenie tych roszczeń jest możliwe zarówno wtedy, gdy posiadamy aktywny kredyt indeksowany do CHF, jak i wtedy, gdy kredyt został już spłacony w całości. Składając pozew, należy pamiętać o dołączeniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia, który umożliwi zawieszenie spłaty kredytu aż do momentu wydania prawomocnego orzeczenia.

W Strefie Prawa Bankowego doskonale rozumiemy problemy frankowiczów, służąc naszą wiedzą i doświadczeniem w sprawach z bankami. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją umowę kredytową i zaproponują najkorzystniejsze wyjście z sytuacji, a w razie potrzeby pomogą w mediacjach z bankiem i będą reprezentować Twoje interesy na sali sądowej. Skontaktuj się z nami i zobacz, jak możemy Ci pomóc.