Bank BPH – pomoc frankowiczom

Bank BPH – pomoc frankowiczom

Rejestr klauzul.

Sprawdź czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne.
Zobacz spis klauzuli

Doświadczenie

Profesjonalizm

Zaangażowanie

Bank BPH – jak możemy pomóc frankowiczom z kredytem frankowym?

Frankowicze, którzy wzięli kredyt w Banku BPH, w maju 2024 roku wstrzymali oddech:  w polskich mediach ukazała się seria informacji o rekordowej stracie zanotowanej w 2023 roku przez należący do grupy GE bank. Przekraczająca pięć i pół miliarda złotych strata to wydarzenie bez precedensu na polskim rynku finansowym, łatwo więc zrozumieć obawy kredytobiorców, ale czy faktycznie jest się czego obawiać?

Bank BPH a frankowicze – co musisz wiedzieć?

Po serii artykułów w polskich mediach Bank BPH wydał oświadczenie, w którym poinformował o dobrych, nie budzących zastrzeżeń wskaźnikach kapitałowych i płynnościowych, wspominając także o dokapitalizowaniu przez koncern GE kwotą niemal siedmiu i pół miliarda złotych.

Głównym źródłem strat banku były masowo przegrywane sprawy sądowe wytaczane przez frankowiczów. Łączna wartość umów kredytowych objętych sporami to przeszło siedem miliardów złotych, a jednocześnie jedynym źródłem dochodów banku jest bieżąca obsługa kredytów hipotecznych – bank wycofał się z pozostałych obszarów działalności.
Choć oświadczenie banku nieco uspokoiło nastroje, frankowicze nie powinni tracić czujności. Przynależność do grupy GE wprawdzie nieco ogranicza ryzyko, ale nie wyklucza całkowicie realizacji czarnego scenariusza, który w ostatnich latach stał się udziałem Getin Noble Banku. Wydaje się, że z przyczyn wizerunkowych i dla dobra licznych operacji w Polsce, koncern GE nadal będzie utrzymywał Bank BPH, ale jeśli włodarzom firmy skończy się cierpliwość, niewykluczona jest sprzedaż aktywów banku, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na sytuację kredytobiorców.

Wart około dziesięciu miliardów złotych portfel kredytów frankowych Banku BPH to nie tylko zobowiązania zawarte w tym banku, ale też kredyty denominowane we franku szwajcarskim, których stroną jest Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A. oraz umowy kredytowe GE Money Banku. Te ostatnie wyróżniają się nieco innym mechanizmem odpowiadającym za kurs przeliczeniowy, który to mechanizm nie jest w pełni arbitralny i nie do końca leży w gestii banku. Średni kurs z tabeli NBP jest w przypadku tych umów korygowany o marżę na podstawie danych zebranych z pięciu innych banków. Mimo to zapisy dotyczące przeliczania walut nadal mogą być traktowane przez sądy jako klauzule abuzywne, ponieważ kredytobiorca nie dysponował pełną informacją niezbędną do prawidłowego wyliczenia wysokości miesięcznej raty.

Czy możemy liczyć na ugodę frankowiczów z Bankiem BPH i czy się to opłaca?

Bank BPH to jeden z najjaskrawszych przykładów banku-wydmuszki, tzn. takiego podmiotu, który na chwilę obecną tak naprawdę obsługuje jedynie frankowiczów, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli kilka czy kilkanaście lat temu. To specyficzna sytuacja, ponieważ w przeciwieństwie do innych banków komercyjnych prowadzących bieżącą obsługę klientów indywidualnych, Bankowi BPH wcale nie zależy na zawieraniu ugód z frankowiczami.
Program standaryzowanych ugód w Banku BPH wystartował dopiero w II połowie 2023 roku, a zaproponowane przez tę instytucję warunki na ogół nie spełniają oczekiwań kredytobiorców.
Biorąc pod uwagę linię orzeczniczą sądów, korzystna dla frankowicza ugoda z Bankiem BPH powinna być jak najbliższa skutkom unieważnienia kredytu, ze wszystkimi związanymi z tym skutkami. Bank BPH jest jednak niechętny do proponowania takich rozwiązań, zamiast tego żądając spłaty pozostałej części zobowiązania, nawet jeśli kredytobiorca zdążył już zwrócić całość pożyczonego kapitału.

Czy pozwać Bank BPH? Czy może jeszcze poczekać?

Niepokojąca sytuacja finansowa Banku BPH powinna być dla frankowiczów sygnałem ostrzegawczym. Ewentualna upadłość bądź przymusowa restrukturyzacja banku może skomplikować ich sytuację oraz utrudnić dochodzenie roszczeń przed sądem.

Zdaniem specjalistów Strefy Prawa Bankowego lepiej nie zwlekać, i czym prędzej wnieść pozew o unieważnienie umowy kredytu i zapłatę, pamiętając o jednoczesnym dostarczeniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia.


Nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć optymalne, najkorzystniejsze rozwiązanie oraz zapewnią reprezentację Twoich interesów w mediacjach z bankiem i podczas rozpraw na sali sądowej. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc.