Rejestr klauzul.
Sprawdź czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne.
Zobacz spis klauzuli
PKO Bank Polski – jak możemy pomóc frankowiczom z kredytem frankowym?
Bank PKO BP był jednym z liderów rynku, jeśli chodzi o udzielanie kredytów frankowych. Łączna wartość kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich wyniosła na koniec września 2023 roku ponad pięć i pół miliarda złotych. Kredytobiorcy, którzy podpisali umowy MIX i WŁASNY KĄT z bankiem PKO BP coraz częściej decydują się na pozwanie drugiej strony, a dotychczasowa linia orzecznictwa zdecydowanie sprzyja frankowiczom. Co jednak w sytuacji, gdy nie chcemy toczyć batalii sądowej? Bank PKO BP, podobnie jak inne banki posiadające kredyty frankowe w swoich aktywach, proponuje swoim klientom standaryzowane ugody. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, czy są korzystne dla kredytobiorców.
Czy możemy liczyć na ugodę frankowiczów z PKO Bankiem Polskim i czy się to opłaca?
Program skierowany do frankowiczów ma w PKO BP dosyć długą historię, a jego rozpoczęcie datuje się na końcówkę stycznia 2015 roku. Rozwiązania przygotowane przez bank są nazywane przez kredytodawcę udogodnieniami, i zdaniem ekspertów Strefy Prawa Bankowego są dość standardowe i nie odbiegają znacząco od oferty innych dużych banków. Bank oferuje posiadaczom kredytów denominowanych w CHF:
- wynoszący 1% spread dla spłat,
- bezpłatne wydłużenie okresu kredytowania,
- zwrot części kwoty raty, jeśli ujemna stawka bazowa jest wyższa, niż marża,
- bezprowizyjne przewalutowanie na złotówki po średnim kursie NBP.
- spłatę kredytu bezpośrednio w walucie obcej,
- wakacje kredytowe,
- odstąpienie od żądania nowego zabezpieczenia (dla osób spłacających zobowiązanie w narzuconym terminie).
Program ugód sporządzony według wytycznych KNF miał być dla banku sposobem na ograniczenie strat finansowych i wizerunkowych, ale nie cieszy się przesadnie dużym zainteresowaniem kredytobiorców. Zamiast liczby ugód zawartych na warunkach przygotowanych przez bank, rośnie liczba pozwów oraz spraw sądowych zakończonych rozstrzygnięciem korzystnym dla kredytobiorcy – na koniec marca 2024 roku liczba toczących się procesów przekroczyła trzydzieści trzy tysiące.
PKO BP odzyskiwanie kredytu we frankach – krok po kroku wszystko co o tym musisz wiedzieć
Ponad 90% spraw frankowiczów przeciwko bankom kończy się zwycięstwem kredytobiorcy. Jak odzyskać kredyt we frankach od banku PKO BP?
Postępowanie przedsądowe
Pierwszym etapem jest skrupulatna analiza dokumentacji, ze szczególnym uwzględnieniem umowy kredytowej. To właśnie jej zapisy mogą stać się podstawą do ubiegania się o roszczenia: unieważnienie kredytu i zapłatę od banku. Warunkiem jest obecność w umowie tzw. klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych, niekorzystnych dla kredytobiorcy zapisów. Z doświadczenia wiemy, że duża część umów kredytów frankowych w banku PKO BP posiadała wady prawne, dotyczące chociażby niedopełnienia obowiązku informacyjnego w zakresie wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) czy kosztów oraz warunków przewalutowania spłat i mechanizmu obliczania kursu CHF.
Oczywiście każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, dlatego zachęcamy do skonsultowania umowy kredytowej z doświadczoną w sprawach frankowych kancelarią, np. Strefą Prawa Bankowego.
Wytoczenie powództwa
Proces powinien toczyć się w sądzie właściwym względem miejsca zamieszkania kredytobiorców lub siedziby banku. Sporządzając pozew, należy pamiętać o wniesieniu roszczenia o wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu, które można złożyć jedynie na tym etapie sprawy.
Oczekiwanie na odpowiedzi z sądu i od banku
Sąd potrzebuje czasu na zbadanie pod względem formalnym przygotowanego pozwu. Kolejny krok to rozpatrzenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia i wydanie postanowienia. Odpis pozwu trafia do banku, który musi się odnieść do jego treści, najczęściej w przeciągu trzydziestu dni.
Sprawa frankowa
Po zapoznaniu się ze stanowiskami obu stron, nadchodzi czas na przesłuchanie świadków oraz, jeśli tak postanowi sąd, zebranie innych dowodów. Jeśli nie będzie takiej konieczności, wyznaczony zostanie termin rozprawy, na który kredytobiorcy mają obowiązek się stawić. Po zamknięciu rozprawy sąd poinformuje o dacie zapadnięcia wyroku. Bank po zapoznaniu się z rozstrzygnięciem i uzasadnieniem będzie miał siedem dni na odniesienie się do treści wyroku i ewentualne zgłoszenie apelacji. Postępowanie apelacyjne wygląda bardzo podobnie do tego w pierwszej instancji, ale orzeczenie sądu jest już prawomocne. Praktyka ostatnich lat pokazuje, że apelacje banków niemal za każdym razem są odrzucane przez sądy.
Czy pozwać PKO BP? Czy może jeszcze poczekać?
Naszym zdaniem to bardzo dobry moment, żeby pozwać bank PKO BP i dochodzić swoich roszczeń. Pamiętajmy, że droga sądowa pozwala na ogół uzyskać znacznie korzystniejsze rozwiązanie, niż przyjęcie zaproponowanej przez ban, standaryzowanej ugody. Dodatkowy problem z ugodami to brak możliwości późniejszego dochodzenia swoich roszczeń przed sądem w przypadku jej przyjęcia, co stawia frankowiczów w trudnej sytuacji i pozbawia ich potencjalnych korzyści.
Decydując się na walkę o swoje prawa na drodze sądowej, potrzebujesz fachowego wsparcia.
W Strefie Prawa Bankowego dobrze rozumiemy sytuację frankowiczów i za każdym razem szukamy najkorzystniejszych rozwiązań, które pomagają odzyskać spokój ducha i niezależność finansową. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, na jakie wsparcie możesz liczyć.