Rejestr klauzul.
Sprawdź czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne.
Zobacz spis klauzuli
BNP Paribas – jak możemy ci pomóc w odzyskaniu twoich pieniędzy?
Wprawdzie bank BNP Paribas nie należy do najczęściej pozywanych instytucji finansowych w Polsce, kredytobiorcy posiadający aktywne lub w pełni spłacone zobowiązania denominowane w CHF coraz częściej wybierają drogę sądową, aby w ten sposób dochodzić swoich roszczeń.
BNP Paribas a frankowicze – co warto wiedzieć?
Do końca 2023 bank BNP Paribas został pozwany przez frankowiczów w sumie ponad 5700 razy, a w sumie w niemal 1200 spraw zapadły prawomocne wyroki. Instytucja podjęła decyzję o wygospodarowaniu dodatkowej rezerwy o wartości 1 miliarda złotych, która miała zabezpieczyć roszczenia kredytobiorców. Dzięki tej operacji bank posiada pokrycie portfela kredytów we w frankach szwajcarskich na poziomie przekraczającym 110%, a więc z dodatkową “górką” na wypadek wpłynięcia pozwów od klientów, którzy spłacili już swoje zobowiązania w całości.
Kłopotliwe aktywa banku BNP Paribas to nie tylko kredyty frankowe udzielone przez tę instytucję, dodatkowy problem stanowią umowy kredytowe zawierane w przeszłości przez Bank Gospodarki Żywnościowej i Fortis Bank Polska.
Czy możemy liczyć na ugodę frankowiczów z BNP Paribas i czy jest ona opłacalna?
Podobnie jak wiele innych banków, bank BNP Paribas przygotował program ugód z frankowiczami. Oferta skierowana do kredytobiorców z kredytem denominowanym w CHF obejmuje:
- ujemną stawkę LIBOR (jeśli suma stawki LIBOR i marży jest ujemna, bank dokonuje zwrotu odsetek),
- obniżenie spreadu,
- przewalutowanie kredytu na PLN po średnim kursie NBP,
- brak konieczności zwiększenia zabezpieczenia kredytu mieszkaniowego,
- wydłużenie okresu kredytowania i tzw. wakacje kredytowe (czasowe zawieszenie spłaty),
- możliwość nadpłacenia lub spłacenia kredytu w całości po średnim kursie NBP,
- możliwość spłaty zobowiązania w walucie obcej,
- restrukturyzację zadłużenia.
Choć oferta na pierwszy rzut oka może wydawać się korzystna, linia orzecznicza polskich sądów po przełomowym wyroku TSUE zachęca raczej do poszukiwania korzystniejszych dla frankowiczów rozstrzygnięć na sali sądowej.
Czy pozwać BNP Paribas? Czy może jeszcze poczekać?
Powszechny program standaryzowanych ugód to nie jedyny sposób banku BNP Paribas na zniechęcenie kredytobiorców do dochodzenia roszczeń na sali sądowej. Publikując informacje na temat wygranych i przegranych spraw z powództwa frankowiczów, bank traktuje ugody z klientami jako rozstrzygnięcia zapadające na jego korzyść. Zaburza to nieco obraz publikowanych statystyk, i faktycznie, w porównaniu z konkurencją i dzięki tej praktyce, procent spraw wygranych przez frankowiczów może wydawać się niewielki. Nie zmienia to jednak faktu, że linia orzecznicza sądów pozostaje korzystna dla poszkodowanych kredytobiorców, a zawarte w umowach z bankiem BNP Paribas klauzule abuzywne są dobrą podstawą do ubiegania się o unieważnienie kredytu oraz zapłatę powiększoną o ustawowe odsetki. Pamiętajmy, że najkorzystniejsze rozwiązania można wypracować właśnie na drodze sądowej, dlatego uważamy, że to dobry moment, by złożyć pozew wraz z wnioskiem o zabezpieczenie.
Eksperci Strefy Prawa Bankowego posiadają wiedzę, doświadczenie i empatię, dzięki którym są w stanie pomagać frankowiczom w sporach z bankami. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją umowę kredytu i zaproponują najkorzystniejsze wyjście z sytuacji, a w razie potrzeby będą reprezentować Cię w mediacjach i na sali sądowej. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc!