Getin Noble Bank – pomoc frankowiczom

Getin Noble Bank – pomoc frankowiczom

Rejestr klauzul.

Sprawdź czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne.
Zobacz spis klauzuli

Doświadczenie

Profesjonalizm

Zaangażowanie

Getin Noble Bank – jak możemy pomóc frankowiczom?

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku było dużym tąpnięciem na polskim rynku finansowym i niewielu ekspertów rynku finansowego przewidziało możliwość wystąpienia takiej sytuacji. Można powiedzieć, że było to wydarzenie zasługujące na miano tzw. czarnego łabędzia, czyli zjawiska, na które nie można było się przygotować, a które wpłynęło na nasz stosunek do rzeczywistości – taką definicję wspomnianego pojęcia proponuje Nassim Nicholas Taleb, autor bestsellerowej, przełożonej na wiele języków książki “Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem”.

Zanim doszło do bankructwa GNB, instytucja założona przez Leszka Czarneckiego na dobre wpisała się w krajobraz polskiego rynku usług bankowych, funkcjonując nieprzerwanie od 2008 roku.
Kłopoty Getin Noble Banku rozpoczęły się w 2016 roku, gdy bank po raz pierwszy zanotował stratę netto, a czerwony kolor na dobre rozgościł się w sprawozdaniach finansowych za pięć kolejnych lat. Mimo to mało kto rozważał najczarniejszy scenariusz, który spełnił się na naszych oczach – we wrześniu 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny narzucił Getin Noble Bankowi przymusową restrukturyzację, a w lipcu 2023 roku ogłoszono upadłość banku.

Upadłość Getin Noble Banku – co warto wiedzieć?

Narzucona 30 września 2022 r. przez BFG restrukturyzacja wpłynęła na kształt aktywów Getin Noble Bank. Niektóre produkty, jak np. kredyty hipoteczne w walutach obcych pozostały w portfolio GNB, inne, jak akcje i obligacje, umorzono na poczet pokrycia zobowiązań banku, a depozyty i kredyty (z wyłączeniem wspomnianych już kredytów zaciągniętych w walucie obcej) przeniesiono. Utworzono także VeloBank S.A., który przejął bieżącą działalność Getin Noble Banku i wszedł w posiadanie marek Getin Bank i Noble Bank.

Sytuacja zmieniła się po raz kolejny 20 lipca 2023 roku, kiedy sąd rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy ogłosił upadłość Getin Noble Banku, na syndyka masy upadłościowej wyznaczając Marcina Kubiczka, który zasłynął już przeprowadzeniem podobnego postępowania w przypadku Idea Banku.

Upadłość Getin Noble Banku a frankowicze

Zakończenie postępowania upadłościowego Getin Noble Banku to nie kwestia tygodni czy miesięcy, ale kilku lat. Wyznaczony syndyk masy upadłościowej występuje do właściwych sądów o zawieszanie spraw z powództwa frankowiczów. To dodatkowo komplikuje i tak niełatwą sytuację kredytobiorców: zawieszenie ich spraw wymusza na nich dalszą spłatę zobowiązań, odsuwając zapadnięcie wyroku. Reprezentująca syndyka kancelaria ewidentnie gra na zwłokę, lecz zdaniem Związku Banków Polskich jest to działanie zgodne z prawem.

Frankowicze zwykle występują do sądu, zawierając dwa roszczenia w jednym pozwie: ustalenie nieważności umowy (wynikające ze znajdujących się w umowie kredytu klauzul abuzywnych) oraz zapłatę z tytułu stwierdzenia nieważności umowy. Reprezentanci syndyka próbują niejako “hurtowo” traktować te roszczenia, wnioskując o zawieszenie postępowań, powołując się na art. 145 Prawa Upadłościowego. Naszym zdaniem jest to nadużycie – choć sprawy o zapłatę z tytułu nieważności umowy faktycznie powinny być zawieszane, to stwierdzenie nieważności nie wchodzi w skład masy upadłości, co oznacza, że sprawy dotyczące tego roszczenia powinny być dalej prowadzone przez właściwe sądy cywilne.

Dla frankowiczów kluczowe jest, aby te sprawy dalej się toczyły, gdyż stwierdzenie nieważności umowy pozwala nie płacić rat kredytu oraz wykreślić hipotekę z księgi wieczystej.   

Jak zgłosić wierzytelność Getin Noble Bank

Pierwotny termin zgłaszania wierzytelności w Getin Noble Banku minął 21 sierpnia 2023 roku. Nie znaczy jednak, że po upłynięciu tej daty niczego już nie da się zrobić. Prawo Upadłościowe jasno definiuje takie sytuacje – art. 235 ust. 1 dopuszcza zgłoszenie wierzytelności także po upłynięciu ustawowego terminu. Wiąże się to jednak z koniecznością pokrycia zryczałtowanych kosztów postępowania upadłościowego, które wynoszą dokładnie 1010,49 zł.

Do zgłoszenia wierzytelności należy dołączyć oświadczenie o potrąceniu wzajemnych świadczeń, które pozwoli umorzyć przeciwstawne zobowiązania do kwoty niższego z nich, zabezpieczając interesy kredytobiorcy i zapobiegając ryzyku konieczności zwrócenia bankowi całego pożyczonego kapitału.

Jak odzyskać pieniądze z obligacji Getin Noble Bank?

Umorzone na poczet zobowiązań obligacje Getin Noble Bank były warte, bagatela, 700 milionów złotych. Nie znaczy to jednak, że obligatariusze GNB muszą liczyć się z utratą zainwestowanych środków. Dom maklerski Noble Securities S.A., wchodzący w skład tej samej grupy kapitałowej, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania Getin Noble Banku.
Rzecznik Finansowy ustalił, że klienci domu maklerskiego nie byli informowani o ryzyku związanym z zakupem emitowanych przez GNB obligacji, w tym także tego dotyczącego przymusowej restrukturyzacji czy postępowania upadłościowego.

Niedopełnienie obowiązku informacyjnego może stać się podstawą do skierowania pozwu do sądu i walki o odzyskanie zainwestowanych środków. Z naszego doświadczenia wynika, że klienci Getin Noble Banku zarzucają bankowi wprowadzenie w błąd w takich kwestiach, jak rodzaj nabywanego produktu, jego bezpieczeństwa, gwarancji państwowych czy przewidywanej kondycji emitenta obligacji. Najczęściej nie są to bezpodstawne zarzuty, ale ostateczna ocena indywidualnej sytuacji za każdym razem leży w gestii właściwego sądu.

W Strefie Prawa Bankowego dbamy o interesy kredytobiorców i obligatariuszy, oferując kompleksową analizę sytuacji oraz proponując rozwiązania, które dają nadzieję na sprawiedliwość i odzyskanie niezależności finansowej. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci w Twojej sprawie z Getin Noble Bankiem.