Blog

Ważny wyrok TSUE z dnia 21 września 2023 r. w sprawie C-139/22

W dniu 21 września 2023 r. zapadł kolejny ważny dla kredytobiorców wyrok TSUE. Orzeczenie zapadło w sporze przeciwko mBank S.A. z siedzibą w Warszawie, zainicjowanym przez kredytobiorców, z których jeden, w momencie zawierania umowy posiadał wykształcenie wyższe ekonomiczne z zakresu zarządzania i finansów. Kredytobiorca dodatkowo pracował w mBank S.A. i miał świadomość ryzyka kredytowego, związanego z zawarciem umowy kredytu indeksowanego CHF. Wyrok porusza również kwestię rozszerzonej skuteczności wpisu klauzuli abuzywnej do rejestru, prowadzonego przez Prezesa UOKIK.

Główne założenia wyroku:

  • posiadanie wykształcenia wyższego w dziedzinie zarządzania i finansów oraz zatrudnienie w banku udzielającym kredytu nie pozbawia kredytobiorcy prawa do zakwestionowania nieuczciwego charakteru klauzul umownych.

Na wyrok warto powołać się wobec tego w sytuacji zakwestionowania przez Bank statusu konsumenta po stronie kredytobiorcy, z uwagi na fakt posiadania wykształcenia wyższego ekonomicznego, wykształcenia z zakresu zarządzania i finansów, bankowości, zatrudnienie kredytobiorcy w banku, instytucjach finansowych.

  • bank ma taki sam obowiązek informacyjny wobec wszystkich kredytobiorców, nawet jeśli są oni pracownikami banku;
  • sam fakt umieszczenia identycznego postanowienia umownego w rejestrze klauzul niedozwolonych może być wystarczającym argumentem do uznania takiej klauzuli za nieuczciwą, sąd nie musi go każdorazowe badać w postępowaniu indywidualnym;
  • postanowienie umowy, które ze względu na warunki wykonania niektórych przewidzianych w nim zobowiązań danego konsumenta należy uznać za nieuczciwe, nie może utracić takiego charakteru z powodu innego postanowienia tej umowy, które przewiduje możliwość wykonania przez tego konsumenta tych zobowiązań na innych warunkach.