Sankcja Kredytu Darmowego

Sankcja Kredytu Darmowego

Czym jest sankcja kredytu darmowego i kiedy można z niej skorzystać?

  • bank dopuszcza się praktyk łamiących prawa konsumentów w obszarze informacyjnym
  • bank pobiera odsetki nie od kwoty udostępnionego kapitału, a od wszystkichkosztów, w tym opłat okołokredytowych
  • umowa zawarta jest po 18.12.2011 r., a kredyt jest kredytem gotówkowym;
  • umowa zawiera wady określone w ustawie kredytu konsumenckiego
  • kwota kredytu nie przekracza 255 550 zł
  • kredytobiorca spłaca sam kapitał BEZ ODSETEK ORAZ INNYCH KOSZTÓW

Sprawdź czy Twoja umowa
zawiera wady prawne - ZA DARMO

Nasz zespół doświadczonych adwokatów i radców prawnych nieodpłatnie przeanalizuje Twoją umowę pod kątem możliwości skorzystania przez Ciebie z sankcji kredytu darmowego.

Sankcje kredytu darmowego - Konsekwencje

Jeśli spłaciłeś kredyt możesz domagać sie zwrotu wszystkich odsetek oraz kosztów związanych z kredytem zapłaconych na rzecz kredytodawcy.

Jeśli kredyt nie jest spłacony możesz żądać zwrotu dotychczas zapłaconych odsetek oraz kosztów około kredytowych a także spłacasz dalej już tylko ratę kapitałową

Sankcja kredytu darmowego - jakie banki wspieramy?

Sankcja kredytu darmowego to stosowany w polskim prawie termin związany z ochroną konsumentów, przywoływany w kontekście kredytów konsumenckich. Sankcja ta jest mechanizmem, który ma na celu ukaranie nieuczciwych praktyk kredytodawców oraz ochronę konsumentów przed nadmiernymi kosztami kredytów.

Jeśli kredytodawca nie spełni określonych wymogów prawnych dotyczących umowy kredytowej, konsument może zostać zwolniony z obowiązku zapłaty odsetek i innych kosztów związanych z kredytem. W praktyce oznacza to, że konsument musi zwrócić bankowi jedynie kwotę pożyczonego kapitału, bez jakichkolwiek dodatkowych opłat.

W Strefie Prawa Bankowego zapewniamy wsparcie kredytobiorcom, którzy posiadają kredyty w następujących bankach.

Bank Pekao S.A.

Sankcja kredytu darmowego w Banku Pekao S.A. jest stosowana w przypadku nieuczciwych praktyk tej instytucji lub nieudzielenia pełnej informacji kredytobiorcy w zakresie kosztów kredytu.
Przykłady nieuczciwych praktyk to chociażby zawyżone opłaty, niedozwolone zapisy (tzw. klauzule abuzywne) lub błędy w umowie kredytowej.

Getin Noble Bank

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w dniu 30.09.2022 r. rozpoczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Bank S.A. Czynności te skomplikowały sytuację frankowiczów, którzy zdecydowali się pozwać tę instytucję, gdyż zgodnie z decyzją Funduszu, kredyty powiązane z obcą walutą zostały wyłączone z przeniesienia do VeloBank S.A., który przejął wszystkie pozostałe aktywne produkty na dzień rozpoczęcia restrukturyzacji, takie jak karty, kredyty, konta oszczędnościowe, osobiste i lokaty, a także konta firmowe i instytucjonalne, pozostały w obsłudze z zachowaniem ciągłości.

Dzięki temu kredytobiorcy gotówkowi mogą dochodzić swoich roszczeń i pozwać nowo utworzony bank. Za ewentualną niezgodność z prawem kredytów gotówkowych zaciągniętych w Getin Noble Bank odpowiedzialność ponosi VeloBank S.A.

PKO Bank Polski

PKO Bank Polski jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce. Bank posiada w swojej ofercie m.in. kredyty konsumenckie. Z analiz specjalistów Strefy Prawa Bankowego wynika, że niektóre z umów kredytowych zawierają niedozwolone zapisy, które mogą stać się podstawą do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Kredytobiorcy powinni szczególną uwagę zwrócić na ewentualne niedopełnienie przez PKO BP obowiązku informacyjnego. Jeśli bank nie przekazał informacji dotyczącej całkowitego kosztu kredytu, kredytobiorca może złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji.

Deutsche Bank

Kilka lat temu dość głośnym echem w mediach odbiła się klauzula abuzywna zawarta w niektórych umowach kredytowych z Deutsche Bank. Niemiecka instytucja umieszczała w dokumentach niedozwolony zapis dotyczący warunków możliwości zmiany oprocentowania kredytu, na podstawie którego nie dało się w jasny sposób określić tego, w jaki sposób zmieni się oprocentowanie w przypadku wzrostu lub spadku stopy referencyjnej NBP.
Eksperci Strefy Prawa Bankowego to Twoje wsparcie w sprawie z bankiem. Przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i zaproponujemy wyjście z sytuacji, towarzysząc Ci na każdym kroku Twojej walki o spokój i niezależność finansową.

Raiffeisen Bank

W przypadku Raiffeisen Bank dosyć głośna okazała się sprawa zaniżania całkowitego kosztu kredytu w niektórych umowach kredytowych. Sprawa dotyczyła kredytów powiązanych z obcą walutą. Klauzule zawarte w umowie pomijały kwestię tzw. spreadu walutowego. W myśl zapisów umowy ceny zakupu i sprzedaży waluty były takie same, co nie znajdowało potwierdzenia w rzeczywistości, sprawiając, że faktyczny koszt kredytu był wyraźnie wyższy, niż wynikałoby to z umowy kredytowej.

Niedopełnienie obowiązku informacyjnego jest, zdaniem ekspertów Strefy Prawa Bankowego, wystarczającym powodem, by móc skorzystać z chroniącej konsumenta sankcji kredytu darmowego. Jeśli posiadasz kredyt konsumencki w Raiffeisen Bank, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją umowę kredytową i zaproponują możliwe rozwiązania.

ING Bank Śląski

Klienci, którzy zawarli umowę kredytową z ING Bankiem Śląskim, mają możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego, jeśli umowa została zawarta w sposób wadliwy lub jest niepełna.
W Strefie Prawa Bankowego przeanalizujemy Twoją umowę. Jeśli zawiera niedozwolone zapisy lub znajdują się w niej nieprawidłowości związane z naliczaniem opłat dodatkowych lub zatajaniem faktycznej RRSO, pomożemy Ci znaleźć wyjście z sytuacji

Bank BPH

Sankcja kredytu darmowego w przypadku klientów Banku BPH dotyczy głównie niezgodnego ze stanem faktycznym zapisu dotyczącego RRSO zaciąganych kredytów oraz niedopełnienia obowiązku informacyjnego przez Bank BPH.
Jeśli posiadasz kredyt konsumencki w Banku BPH, możesz być uprawniony do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Specjaliści Strefy Prawa Bankowego przeanalizują poszczególne zapisy Twojej umowy kredytowej i przedstawią dostępne możliwości.

mBank

Uchybienia w umowie są podstawowym warunkiem do skorzystania z sankcji kredytu darmowego w przypadku umów kredytowych zawartych z mBankiem. Brak kluczowych z punktu widzenia ustawy informacji w umowie kredytowej może być podstawą do skorzystania z chroniącego konsumentów zapisu prawa.

Jak nasza kancelaria może ci pomóc z sankcją kredytu darmowego?

Strefa Prawa Bankowego specjalizuje się w pomocy kredytobiorcom i reprezentowaniu ich w sprawach wytoczonym bankom.
Nasi eksperci pomogą Ci odzyskać należne Ci pieniądze. Z naszego doświadczenia wynika, że wiele umów kredytowych zawieranych jest w sposób wadliwy ze względu na zawarte w nich niedozwolone zapisy lub niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez banki. Jeśli uważasz, że Twoja umowa może posiadać wady prawne, przekaż ją pracownikom naszej kancelarii. Specjaliści Strefy Prawa Bankowego przeanalizują jej zapisy i zaproponują rozwiązanie, dzięki któremu obniżysz koszt kredytu i odzyskasz swoje pieniądze. Jeśli konieczne okaże się pozwanie banku, o nic nie musisz się martwić: prawo jest po Twojej stronie, a nasi eksperci pomogą Ci przejść przez cały proces i będą reprezentować Cię w sporze z bankiem. Przygotujemy skuteczną strategię postępowania w tej sytuacji i będziemy obecni na wszystkich rozprawach, żeby wywalczyć korzystny dla Ciebie rezultat.

Sekcja FAQ

Sankcja kredytu darmowego (SKD) to sytuacje, w której ze względu na zawarte w umowie kredytu błędy powodujące niezgodność z prawem, kredytobiorca zostaje zobowiązany na mocy wyroku sądu do zapłaty jedynie kwoty pożyczonego kapitału – bez odsetek, prowizji i innych opłat. SKD dotyczy zarówno kredytów konsumenckich, jak i pożyczek w bankach i podmiotach pozabankowych.

W konsekwencji sankcji kredytu darmowego kredytobiorca spłaca jedynie kwotę zaciągniętego kapitału bez odsetek i dodatkowych kosztów – sankcja obejmuje wszystkie koszty kredytu, w tym ubezpieczenie i prowizje.

Umowa kredytowa musi zawierać błędy lub w inny sposób być niezgodna z obowiązującym prawem. Przyczynkiem do skorzystania z sankcji kredytu darmowego może być niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez kredytodawcę czy błędnie obliczone koszty poza odsetkowe.
Jeśli chcemy skorzystać z sankcji kredytu darmowego, kwota zaciągniętego zobowiązania nie może być wyższa, niż 255 550 zł, umowa z bankiem musi być zawarta po 17.01.2011 r., a zabezpieczeniem zobowiązania nie może być nieruchomość.
Ważne jest także dopełnienie terminów – od ostatnich działań związanych z kredytem (a więc np. spłaty rat) nie może minąć więcej, niż 11 miesięcy.

Tak, skorzystanie z sankcji kredytu darmowego pozwala na odzyskanie nienależnie pobranych przez bank środków, w tym odsetek, kosztów ubezpieczenia czy prowizji.

Z sankcji kredytu darmowego najczęściej korzystają klienci PKO Banku Polskiego S.A., Banku Pekao S.A., Millennium Banku S.A., Santander Consumer Banku S.A. i Alior Banku S.A.

Jak działamy?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, po jego wysłaniu wraz z umową nieodpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytu.

Po uzyskaniu niedopłatnej porady prawnej decydujesz czy zlecić nam prowadzenie Twojej sprawy w sądzie

Prowadzimy w Twoim imieniu proces
przeciwko kredytodawcy.