Kolejne kroki
- Wypełniasz formularz
- Weryfikujemy Twoje dane
- Analizujemy umowę
- Otrzymujesz analizę umowy i wycenę prawną
Pomoc prawna dla frankowiczów
Kredyty we frankach szwajcarskich były popularnym wyborem wśród Polaków na początku XXI wieku ze względu na niskie oprocentowanie. Niestety, nagłe zmiany kursu walutowego spowodowały, że wielu frankowiczów znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Jeżeli Ty również zmagasz się z problemem kredytu we frankach, zastanów się nad podjęciem kroków prawnych w celu odzyskania swoich pieniędzy. Dlaczego warto walczyć o swoje prawa? Dzięki temu możesz unieważnić swoją umowę kredytową, przewalutować kredyt, a nawet zmniejszyć zadłużenie. Wspólnie ze Strefą Prawa Bankowego dowiesz się jak rozpocząć proces, czy Twoja sprawa się nie przedawniła oraz dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Dlaczego warto walczyć o swoje prawa?
Podjęcie działań prawnych może prowadzić do unieważnienia umowy kredytowej, co może znacznie zmniejszyć Twoje zobowiązania finansowe. Wielu frankowiczów już odzyskało swoje pieniądze, a Ty również masz szansę na poprawę swojej sytuacji finansowej. W przypadku unieważnienia umowy Bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystkie otrzymane od niego wpłaty, od dnia zawarcia umowy, kredytobiorca musi zwrócić Bankowi jedynie uzyskany w ramach nieważnej umowy kapitał kredytu, co oznacza, że nie ponosisz innych kosztów około kredytowych.
Zaciągnięcie kredytu frankowego wiązało się często z niewiedzą co do ryzyka walutowego oraz niepełną informacją ze strony banków. W wielu przypadkach umowy kredytowe zawierały klauzule abuzywne (niedozwolone), które były niekorzystne dla kredytobiorców. Walcząc o swoje prawa, masz szansę na:
- Unieważnienie umowy kredytowej: co może prowadzić do zwrotu wszystkich wpłaconych rat.
- Przewalutowanie kredytu: na warunkach korzystniejszych dla kredytobiorcy.
- Zmniejszenie zadłużenia: poprzez wyeliminowanie niekorzystnych klauzul.
W ostatnich latach sądy wielokrotnie orzekały na korzyść frankowiczów, zgodnie z naszymi statystykami frankowicze wygrywają 98% sporów sądowych. Orzecznictwo sądów w Polsce, wzmacniane jest korzystnymi wyrokami TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej), które wyznaczają kierunek linii orzeczniczej w Polsce.
Jakie są możliwości działania?
- Unieważnienie umowy kredytowej: jedną z najczęściej wybieranych ścieżek jest dążenie do unieważnienia umowy kredytowej. Oznacza to, że umowa zostaje uznana za nieważną od samego początku, a kredytobiorca i bank muszą zwrócić sobie wzajemnie otrzymane świadczenia.
- Przewalutowanie kredytu: innym rozwiązaniem jest przewalutowanie kredytu na złote polskie z pominięciem klauzul abuzywnych. Taki krok może znacząco zmniejszyć wysokość raty kredytowej oraz całkowity koszt kredytu. W naszej praktyce podpisujemy również dużą liczbę ugód sądowych oraz pozasądowych, które znacznie zmniejszają zadłużenie naszych klientów, a w dużej mierze rozliczenia po przewalutowaniu oznaczają, że kredyt naszych klientów po przewalutowaniu wynosi 0 zł i to Bank musi zwrócić naszym klientom część świadczenia pieniężnego.
- Negocjacje z bankiem: w niektórych przypadkach możliwe jest wypracowanie porozumienia z bankiem bez konieczności wchodzenia na drogę sądową. Negocjacje mogą prowadzić do obniżenia zadłużenia lub zmiany warunków umowy na korzystniejsze. Chcesz sięgnąć po takie rozwiązania? Skontaktuj się ze Strefą Prawa Bankowego – właśnie takie rozwiązania proponujemy frankowiczom, którzy zgłaszają się do nas po pomoc.
Jak rozpocząć proces?
- Analiza umowy: pierwszym krokiem jest dokładna analiza umowy kredytowej przez doświadczonego prawnika, w tym celu zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Warto zwrócić się do pełnomocnika specjalizującego się w sprawach frankowiczów, która będzie w stanie szybko i rzetelnie ocenić Twoje szanse na sukces.
- Zbieranie dokumentacji: zgromadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji, w tym umowy kredytowej, aneksów, korespondencji z bankiem oraz wszelkich dowodów wpłat, jest kluczowe dla dalszego postępowania. Skontaktuj się z nami, a wskażemy Ci, które dokumenty są niezbędne do rozpoczęcia walki z Bankiem, pomożemy Ci również zgromadzić tę dokumentację (np. przez sporządzenie stosownych wniosków do Banku).
- Wniesienie pozwu: jeżeli analiza umowy wykaże, że są podstawy do wniesienia pozwu, prawnik pomoże Ci w przygotowaniu i złożeniu odpowiednich dokumentów w sądzie.
Czy moja sprawa się nie przedawniła?
Okres przedawnienia roszczeń z umowy kredytowej wynosi zazwyczaj 6 lat od daty jej zawarcia, a przed dniem 9 lipca 2018 r. wynosił 10 lat. Jednakże w przypadku kredytów we frankach, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), przedawnienie roszczeń konsumenta zaczyna biec od momentu, w którym konsument dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wadliwości umowy kredytowej. W związku z tym data uruchomienia kredytu i termin płatności poszczególnych rat nie mają większego znaczenia.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?
- Doświadczenie i wiedza: profesjonalny pełnomocnik ma niezbędne doświadczenie i wiedzę, aby skutecznie prowadzić sprawy frankowiczów. Prawnicy zatrudnieni w Strefie Prawa bankowego, specjalizujący się w tego typu sprawach, są na bieżąco z najnowszymi orzeczeniami sądów i przepisami prawa.
- Kompleksowa obsługa: oferujemy kompleksową obsługę, począwszy od analizy umowy, przez przygotowanie dokumentacji, aż po reprezentację przed sądem. Dzięki temu możesz skupić się na codziennym życiu, mając pewność, że Twoja sprawa jest w dobrych rękach.
- Wyższe szanse na sukces: statystyki pokazują, że frankowicze korzystający z pomocy profesjonalnych pełnomocników mają wyższe szanse na sukces. Prawnicy znają strategie banków i potrafią skutecznie przeciwdziałać ich działaniom.
Już wiesz, że jeśli jesteś frankowiczem, to walka o Twoje prawa jest w pełni uzasadniona. Istnieje wiele możliwości działania, a skorzystanie z pomocy profesjonalistów może znacząco zwiększyć Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy i poprawę sytuacji finansowej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojej umowy kredytowej, nie czekaj. Odwiedź Strefę Prawa Bankowego i skonsultuj się z prawnikiem już dziś. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji. Pomoc Frankowiczom – Twoje Prawa, nasza misja.
Obsługujemy umowy większości banków w Polsce:
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu procesów przeciwko bankom. Posiadasz kredyt w walucie obcej? Nie jesteś pewny czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne, czy można unieważnić Twój kredyt? Poniżej przedstawiamy zestawienie klauzuli niedozwolonych (ze wskazaniem, które świadczą o nieważności całej umowy kredytu) zawartych w umowach kredytów poszczególnych banków.
Sekcja FAQ
Ze względu na to, że umowy kredytowe często napisane są skomplikowanym, fachowym językiem, który utrudnia ich ocenę przez laika, zapraszamy do skonsultowania umowy kredytowej z ekspertami Strefy Prawa Bankowego. Nasi specjaliści przeanalizują dokumentację pod kątem występowania klauzul abuzywnych i zaproponują korzystne rozwiązanie sytuacji.
Jeśli umowa kredytu frankowego zawiera klauzule abuzywne, to jest to podstawa do jej zakwestionowania i poddania ocenie przez sąd pod kątem jej nieważności. Eksperci Strefy Prawa Bankowego skrupulatnie przeanalizują Twoją dokumentację kredytową oraz zaproponują możliwe rozwiązania.
Przewalutowanie kredytu denominowanego lub indeksowanego do CHF już jakiś czas temu przestało być dla frankowiczów opłacalne. Wynika to nie tylko z wysokiego kursu tej waluty, ale także zmianą referencyjnej stawki WIBOR, która w większości przypadków skutkuje wyższym oprocentowaniem zobowiązania w przypadku podjęcia decyzji o zmianie waluty, w której spłacane jest zobowiązanie. Co więcej, przewalutowanie kredytu zamyka drogę do dochodzenia roszczeń przed sądem ze względu na zawarte w pierwotnej umowie kredytu klauzule abuzywne. Stanowczo odradzamy naszym klientom przewalutowanie kredytu.
To dosyć złożona kwestia: w polskim prawie funkcjonują obecnie dwa terminy przedawnienia dla kredytów zawartych we frankach, liczone od daty spłaty zobowiązania. Dla umów zawartych przed 9.07.2018 r. okres ten wynosi dziesięć lat, a dla zawartych po tej dacie – sześć lat.
W myśl wyroku TSUE z 8.09.2022 r. sąd nie musi jednak liczyć okresu przedawnienia od momentu zakończenia spłaty, pod warunkiem że kredytobiorca nie miał wiedzy o tym, że jego umowa zawiera klauzule abuzywne.
Potrzebna będzie umowa kredytu wraz z załącznikami (harmonogram spłaty, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, numer księgi wieczystej, potwierdzenia pozostałych zabezpieczeń, regulamin udzielenia kredytu), potwierdzenie wypłaty środków, potwierdzenia zapłaty kwot w ramach zawartej umowy, aneksy i porozumienia (jeśli zostały zawarte) oraz korespondencja z bankiem dotycząca realizacji danej umowy.
Sprawy frankowe toczą się zwykle przez 2-3 lata, a na ich długość największy wpływ ma strategia procesowa banku – w ostatnich miesiącach kredytodawcy coraz częściej rezygnują z wnoszenia apelacji i uznają wyroki sądów pierwszej instancji, co zwykle skraca proces o 9-12 miesięcy.
Banki udzielające kredytów denominowanych lub indeksowanych do CHF uruchomiły programy standaryzowanych ugód z klientami posiadającymi zobowiązania we frankach szwajcarskich. To sposób na szybkie znalezienie rozwiązania, natomiast proponowane przez kredytodawców rozwiązania z reguły są znacznie mniej korzystne dla frankowiczów od wyroków sądu.
Dane za pierwszy kwartał 2024 roku pokazują jasno, że w miażdżącej większości spraw to frankowicze są górą – korzystne dla nich rozstrzygnięcia zapadły w 4184 sprawach, co stanowi aż 97,5% ogółu wyroków.
Wrocław
Wałbrzych
Legnica
Jelenia Góra
Lubin
Głogów
Świdnica
Bolesławiec
Oleśnica
Oława
Dzierzoniów
Zgorzelec
Bielawa
Kłodzko
Świebodzice
Bydgoszcz
Toruń
Włocławek
Grudziądz
Inowrocław
Brodnica
Rypin
Solec Kujawski
Nakło nad Notecią
Lipno
Mogilno
Chełmża
Aleksandrów Kujawski
Pakosć
brzesc-kujawski
lublin
zamosc
chelm
Biała Podlaska
Puławy
Świdnik
Kraśnik
Łuków
Biłgoraj
Lubartów
Tomaszów Lubelski
Łęczna
Krasnystaw
Hrubieszów
Miedzyrzec Podlaski
Zielona Góra
Gorzów Wielkopolski
Nowa sól
Żary
Świebodzin
Żagań
Sulechów
Międzyrzecz
Lubsko
Kostrzyn nad Odrą
Ślubice
Strzelce Krajeńskie
Drezdenko
Gubin
Kożuchów
Łódź
Piotrków Trybunalski
Pabianice
Tomaszów Mazowiecki
Zgierz
Bełchatów
Skierniewice
Radomsko
Kutno
Sieradz
Zduńska Wola
Łowicz
Aleksandrów Łódzki
Wieluń
Konstantynów Łódzki
Kraków
Tarnów
Nowy Sącz
Oświęcim
Chrzanów
Bochnia
Skawina
Wieliczka
Myślenice
Kęty
Brzesko
Jordanów
Biecz
Zator
Rabka-Zdrój
Warszawa
Radom
Płock
Siedlce
Pruszków
Legionowo
Ostrołęka
Piaseczno
Otwock
Ciechanów
Żyrardów
Mińsk Mazowiecki
Wołomin
Sochaczew
Ząbki
Opole
Kędzierzyn-Koźle
Nysa
Brzeg
Kluczbork
Prudnik
Strzelce Opolskie
Namysłów
Krapkowice
Głuchołazy
Głubczyce
Zdzieszowice
Olesno
Ozimek
Grodków
Rzeszów
Mielec
Przemyśl
Stalowa Wola
Krosno
Tarnobrzeg
Dębica
Jarosław
Sanok
Jasło
Łańcut
Leżajsk
Przeworsk
Nisko
Ropczyce
Białystok
Łomża
Suwałki
Augustów
Bielsk Podlaski
Hajnówka
Zambrów
Grajewo
Siemiatycze
Łapy
Sokółka
Kolno
Mońki
Wysokie Mazowieckie
Czarna Białostocka
Gdańsk
Gdynia
Słupsk
Tczew
Starogard Gdański
Chojnice
Wejherowo
Rumia
Malbork
Sopot
Kwidzyn
Lębork
Reda
Kościerzyna
Ustka
Katowice
Częstochowa
Sosnowiec
Gliwice
Zabrze
Bytom
Bielsko-Biała
Ruda Śląska
Rybnik
Tychy
Dąbrowa Górnicza
Chorzów
Jaworzno
Jastrzębie-Zdrój
Mysłowice
Kielce
Ostrowiec Świętokrzyski
Starachowice
Skarżysko-Kamienna
Sandomierz
Końskie
Busko-Zdrój
Jędrzejów
Staszów
Pińczów
Włoszczowa
Suchedniów
Połaniec
Opatów
Sędziszów
Olsztyn
Elbląg
Ełk
Iława
Ostróda
Giżycko
Kętrzyn
Mrągowo
Bartoszyce
Działdowo
Szczytno
Pisz
Lidzbark Warmiński
Biskupiec
Nowe Miasto Lubawskie
Poznań
Kalisz
Piła
Ostrów Wielkopolski
Konin
Gniezno
Leszno
Luboń
Września
Swarzędz
Krotoszyn
Śrem
Jarocin
Wągrowiec
Turek
Szczecin
Koszalin
Stargard
Kołobrzeg
Świnoujście
Szczecinek
Police
Wałcz
Białogard
Goleniów
Gryfino
Nowogard
Świdwin
Choszczno